Projeler ve Etkinlikler

TÜRKÇE ASSEMBLY ÇALIŞMASI

5-6-7. sınıf öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen ve bir ders saati süresi içinde, Türkçenin yaygınlığı ve kullanım alanları ile etkin yanlarının konu edinildiği, çeşitli performans ve  sunumların gerçekleştirildiği bir program uygulandı.

29 EKİM CUMHURİYET BALOSU  

Türkçe-Edebiyat Bölümü önderliğinde tüm okulun katılımıyla gerçekleştirilen ve çok çeşitli etkinliklerin yer aldığı veliye açık bir organizasyon düzenlendi.

YAZARLA SÖYLEYİŞİ

Türkiye’nin önde gelen çocuk edebiyatı alanındaki yazarlarından Mavisel Yener’le 5-6 ve 7. sınıf öğrencilerinin katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirildi.

BASIN MÜZESİ

Türkiye’de basın-yayın hayatının gösterdiği gelişimi canlı olarak göstermek adına 5-6 ve 7. sınıf öğrencilerinin katılımıyla, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’ne bir gezi gerçekleştirildi.

KÜTÜPHANE KAMPI ETKİNLİĞİ

4. sınıf öğrencilerine yönelik, ortaokula geçiş aşamasında onların kütüphane kültürlerinin gelişmesi amacıyla, Kütüphane Birimi’nin de katkısıyla yazar söyleşisinden film gösterimine çok çeşitli faaliyetlerin ortaya konduğu bir organizasyon yapıldı.

 1. İLDE AYNI ANDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ

Öğrencileri kitap okumaya teşvik etmek amacıyla, okul genelinde bir ders saati içerisinde tüm öğrenci- öğretmenlerin ve Kütüphane Birimi’nin katkısıyla kitap okuma etkinliği gerçekleştirildi.

 

YAZAR ATÖLYESİ PROJESİ

5 Mayıs 2014 Pazartesi günü, TUDEM yazarları ile İngilizce yayın yapan farklı yayın evlerinin de katılımıyla 2-3-4-5-6. sınıfların dâhil olacağı ve çeşitli uygulamalı faaliyetlerin yapılacağı atölye çalışması projesi uygulanacaktır.

TEMATİK İSTANBUL – İSTANBUL DEFTER BEN KALEM PROJESİ

Tüm Ortaokul öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek ve İstanbul’la dair temalardan yola çıkılarak yazılması istenen ve türün serbest olduğu eserleri içeren kitap çalışması basılarak okunmaya hazır hale getirilecektir.

ULUSLARARASI SOSYAL BİLİMLER FESTİVALİ

Ülkemizde eksik olan çalışmalardan biri olan Sosyal Bilimler Festivalini bu yıl hem ulusal hem de uluslararası olmak üzere okulumuzda yapmayı planlamaktayız. Festivalin çalışmaları başlamış bulunmaktadır.

TÜBİTAK ETKİNLİĞİ:

 Hakkari Bölgesi’nden gelecek okulumuz öğrencileri ile birlikte hazırladığımız ve TÜBİTAK destekli proje kapsamında “ÇÖPTE HAYAT VAR” adlı çevre duyarlılığı ve geri dönüşüm konusunda bilinçleneceğimiz bir etkinliği sürdürmekteyiz.

SOSYAL BİLGİLER BİLGİ YARIŞMALARI

Okulumuzda Sosyal Bilgiler branşını daha aktif öğrenen bireyler yetiştirebilmek ve yarışma ortamı oluşturarak öğrenmelerini sağlamak amacıyla 6. ve 7. Sınıflarda Bilgi Yarışması Etkinliği uygulanmaktadır.

ATATÜRK’E SAYGI VE SELANİK GEZİSİ

Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu, Osmanlı’nın Avrupa’ya açılan modern şehri olan Selanik’i yakından tanımak ve öğrencilerin atalarının anma gününü evinde yaşamak amacıyla 10 Kasım tarihinde Selanik Gezisi düzenlendi.

SEMEP (South Eastern Mediterranean Environment Project) :

Projenin koordinatör okulu ve zamanı hakkında Kasım ayında bilgilendirme yapıldı.  Nisan ayında Afiş Etkinliği bölümüne katılımımızı sağladı. Gerekli çalışmalarımızı yaparak Proje Bölümü etkinliğine de Mayıs ayında katılacağız.

MİNİATÜRK GEZİSİ:

5. sınıf öğrencilerimiz ile Doğal ve Tarihi Güzelliklerimiz ünite konumuz kapsamında  Miniatürk Gezisi yapacağız. Mayıs ayında yapmayı planladığımız bu gezi sonucunda Türkiye’de bulunan gidip göremediğimiz Doğal ve Tarihi güzellikleri görme fırsatı bulacağız.

PANAROMA ve TOPKAPI SARAYI GEZİSİ

 7. Sınıf öğrencilerimiz ile İstanbul’un Fethi ve Osmanlı Devleti konu odaklı Panorama Gezisi yapacağız. Burada İstanbul’un Fethi’ni ve daha sonra gideceğimiz Topkapı Sarayı’nda da Osmanlı Devleti ile ilgili bilgi edineceğiz.

 • İSTANBUL AKVARYUM GEZİSİ

6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz “Doğal Hayat” konulu ünitemize paralel olarak İngilizce öğretmenlerinin eşliğinde İstanbul Akvaryum’ a ziyaret ettiler. Ünitemizin konusu çevremize ve doğaya karşı bilinci yüksek öğrenciler yetiştirmek; gezegenimizi korumak ve muhafaza etmekti. Bu gezi sayesinde öğrencilerimiz sualtında yaşayan canlıları ve yaşam biçimlerini yakından gözlemleme şansına sahip oldular. Ayrıca bu gezi sırasında öğrencilerimiz akvaryum yetkilileri ile İngilizce mülakatlar yaptılar ve anadili İngilizce olan öğretmenlerine sualtı canlıları hakkında öğrendikleri bilgilerini aktardılar.

 • CAMBRIDGE ESOL YOUNG KET/PET/FCE SERTİFİKA TÖRENLERİ

23 Ekim 2013 Çarşamba günü, 2012-2013 Eğitim Öğretim yılında University of Cambridge Local Examinations Syndicate tarafından düzenlenen ESOL (KET, PET,FCE)  sınavlarına girerek başarı gösteren öğrencilerimizin  başarıları kutlandı ve sertifikaları takdim edildi.

 • KULTUR2000 GLOBAL SOLUTIONS SUMMIT 2014

Avrupa Günü kutlamaları kapsamında 04.03.2014 tarihinde gerçekleşen 1.Global Solutions Summit’de (Küresel Çözümler Zirvesi) öğrencilerimiz, bir Avrupa ülkesini temsil ederek delegeler olarak görev alarak; fikir alışverişi ve tartışma ortamlarında bulunma fırsatı yakalamışlardır. Temsil edilen Avrupa ülkesinin Immigration (Göç) konusu ile ilgili düşüncelerini ve çözüm yollarını tartışarak EN İYİ çözümün bulunduğu 2. Toplantı ise 27.03.2014 tarihinde gerçekleşmiştir. 22.04.2014 tarihinde gerçekleşen 3. Toplantıda ise tüm Avrupa üye ülke delegelerinin bir araya gelerek Dünya’daki göç sorunu için en iyi çözümü demokratik bir ortamda ve kapalı zarf usulü ile bulmaları hedeflenmiştir.

 • HALLOWEEN ASSEMBLY ÇALIŞMASI

K2000 Koleji’nin geçtiğimiz yıl geleneksel hale getirdiği Assembly çalışmaları, bu yıl da devam ediyor. Bu yılın Assembly çalışması, İngilizce bölümü tarafından “Halloween Festival” başlığı altında, 31 Ekim 2013 Perşembe tarihinde gerçekleşti. K2000 İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerinin aktif katılımıyla sahnelenen “Halloween Festival”a ilkokul öğrencileri temamızı yansıtan şarkılar ve şiir çalışmaları ve drama gösterileriyle katıldı. K2000 Koleji Ortaokulu öğrencilerinin bu Assembly’deki misyonu ise, ilkokuldaki arkadaşlarını Halloween konusunda bilinçlendirmekti. Bu amaçla “Halloween nedir, nasıl doğmuştur; dünyanın farklı ülkelerinde nasıl kutlanır, neler yenir, hangi oyunlar oynanır?” konulu sunumlarını mikrofon başında arkadaşlarıyla paylaştılar.

 • LEAP INTO LITERATURE

5 Mayıs 2014 Pazartesi günü, Türk yazarlar ve ana dili İngilizce olan yazarlar/eğitimciler ile 2.-3.-4.-5.-6. Sınıf öğrencilerimizin dâhil olacağı ; iki dilde birden çok çeşitli, uygulamalı, eğlenceli  faaliyetlerin yapılacağı atölye çalışmaları gerçekleştirilecektir. Bu atölye çalışmalarına Oxford, Cambridge, Express, Richmond… gibi ünlü yayınevlerinin katılacağı bir kitap fuarı eşlik edecektir.

 • TEMATİK İSTANBUL - İstanbul Defter Ben Kalem Projesi

Kültür2000 Koleji Ortaokul öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek ve İstanbul’la dair temalardan yola çıkılarak İngilizce/Türkçe yazılması istenen ve türün serbest olduğu eserleri içeren kitap çalışması basılarak okunmaya hazır hale getirilecektir.

 • ‘HAKKARİ’DEN İSTANBUL’A KÜLTÜR KÖPRÜSÜ’ PORJESİ

Hakkâri’den İstanbul’a Kültür Köprüsü’ adlı TÜBİTAK Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında Hakkari Yatılı Bölge okullarında öğrenim gören 40 öğrenci ve onların 12 öğretmenini 8 gün 7 gece İstanbul’da ağırlayacağız. Bu süre içerisinde Hakkâri’den gelecek öğrencilere İngilizce yoluyla basit bilimsel olguları fark etmelerini sağlayacak, merak duygularını, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerini tetikleyecek, görsel ve etkileşimli uygulamalar içeren etkinlikler yapılacaktır.

 • AB ÇERÇEVE PROGRAMI MARLISCO PROJESİ

  AB 7. Çerçeve Programı projesi olan MARLISCO (Marine Litter in Europe Seas: Social Awareness and Co-Responsibility) Avrupa Denizlerindeki kirliliği engellemenin yollarını arayan bir sosyal farkındalık ve sorumluluk projesidir. 14 Avrupa ülkesinde (09 Eylül 2013- 14.02.2014 tarihleri arasında) eşzamanlı olarak düzenlenen bu etkinliğe Kültür2000 Koleji Ortaokulu’ndan “Onur Yavuz” ve “İlayda Eser”’ isimli öğrencilerimize ait 2 video yayınlanma hakkı kazanmıştır.

 • JMUN KONFERANSLARI

  Geçtiğimiz Kasım ayında, Kültür2000 Ortaokulu JMUN Kulübü öğrencileri  Hisar Eğitim Vakfı  Okulları’nda gerçekleşen JMUN toplantısında Kolombiya’yı  temsil ederek "Barış ve Güvenlik" temalarını tartıştı. Mart ayında ise, Üsküdar SEV Okulları’nda İran'ı temsil ederek diğer okullardan gelen insanlarla tanışıp, dünya sorunları hakkında bilgi kazandılar ve  İngilizce dil becerilerini geliştirdiler.

 • QUIZ SHOWS

  Tüm 4. ve 5.sınıf öğrencilerimizin yer alacağı İngilizce genel kültür yarışmamız 4 turdan oluşacak ve 13 Mayıs 2014 tarihinde yapılacak büyük finalle şampiyon belli olacaktır.

 • “FUN WITH ENGLISH NIGHT” WITH PARENTS

  4. ve 5.sınıf öğrencilerimiz ve velileriyle aktif öğrenme zamanını paylaşabilecekleri ve eğlenerek İngilizcelerini geliştirebilecekleri atölye çalışması 21 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilecektir.

 • PET BEAUTY CONTEST

  29 Mayıs 2014 tarihinde 5.sınıf öğrencilerimizin sahip olduğu evcil hayvanları arasında düzenlenecek olan bu güzellik yarışmasında en güzel evcil hayvan seçilecektir.

 • “CARING & SHARING WITH ANIMALS” PROJESİ

  5.sınıf öğrencilerimizin çevreye ve sokak hayvanlarına olan duyarlılıklarını arttırmak amacıyla planlanan çevre dostu bu projemizde sokak hayvanları için atık materyalleri kullanarak küçük barınaklar, yemlikler ve mama kapları yapılmakta ve ihtiyaç duyulan bölgeler yerleştirilecektir.

 • READING CHALLENGE

  Okulumuz ortaokul öğrencileri arasında her ay yapılan; Common Reading Program çerçevesinde yürütülen online okuma programı olan Raz-Kids’ten her ay en çok kitap okuyan sınıfı belirlemeye yönelik bir yarışmadır.

NASA UZAY YERLEŞKESİ YARIŞMASI

Geçtiğimiz yıllarda okulumuz Lise bölümünün katılmış olduğu bu yarışmaya bu sene ortaokul olarak biz de katılacağız. Yarışma ile ilgili öğrenci grubu oluşturduk ve çalışmalarımıza başladık.

GEF : Bu yıl okulumuz Ortaokul Fen Zümresi olarak, yarışmaya su arıtımı ile ilgili bir projeyle katılacağız. Öğrenci grubumuzu oluşturduk, çalışmalarımızı yaptık ve gönderdik.

SEMEP (South Eastern Mediterranean Environment Project) : Şuanda bu projenin koordinatör okulu ve zaman hakkında bilgilendirme aldık. Nisan ayında yapılan afiş etkinliği bölümüne katıldık. Mayıs ayında yapılacak proje bölümüne de projemizi hazırladık.

FEN VE TEKNOLOJİ ASSEMBLY ÇALIŞMASI

5., 6. ve 7. sınıftan seçilen öğrencilerin katılımı ile bu yıl öğrendikleri konulardan video, drama, yarışma vb. etkinliklerin bulunduğu bir çalışma yapıyoruz.

ECO-SCHOOL

Geçtiğimiz yıl başladığımız çevre projesine bu yıl “Çöp-Atık”  alanında devam edip Yeşil Bayrak çevre ödülünü almayı planlıyoruz. Eco-School ile ilgili eylem planımızı oluşturduktan sonra çalışmalarımıza başladık. Bu projede Büyükçekmece Belediyesi ile birlikte çalışıyoruz.

Eco-School Projesi Kapsamında Yapılan Sosyal Çalışmalar:

 • “Kağıttan Ağaca” kampanyası : Bu kampanyamızı Eco-Team önderliğinde okulumuz ve çevresinde uygulamayı planlıyoruz. Bu kampanyamızda Büyükçekmece Belediyesi ile işbirliği yapıyoruz.

  Kampanyamızda “Bütün Tabiat, içinde derin bir ahengin gizlendiği bir melodidir. (GOETHE)” sözünden yola çıkarak velilerimizi “Kağıttan Ağaca” kampanyasına katılmaya, bu ahengi keşfetmeye ve bu melodinin bir parçası olmaya davet ediyoruz.

 • Plastik-Pil-Bitkisel Yağ Atık Toplama Kampanyaları

 • Büyükçekmece Belediyesi Çakmaklı Hayvan Barınağı’na Yemek atıklarını paylaşıyoruz.

 • Karanlıkta Diyalog Sergisi: 6.ve 7. Sınıf öğrencileri ile Görme Engelli kişilerle empati kurmaları amaçlanarak bu sergiye götürülmüştür.

 • Botanik Bahçesi Gezisi: 5. sınıf öğrencilerinin “Canlıların Dünyasını Gezelim Öğrenelim” ünitesi kapsamında konuyu daha etkili kavramaları amaçlanarak bu geziyi düzenliyoruz.

 • İTÜ Bilim Merkezi Gezisi: 6. ve 8. sınıf öğrencileri konuları ile bağlantılı olarak bilimsel çalışmalar ve deneyler hakkında bilgi edinmeleri amacı ile bu geziyi düzenliyoruz.

 • Rahmi Koç Müzesi Gezisi: 7.sınıf öğrencilerinin “Kuvvet ve Hareket” ünitesi kapsamında konuyu daha etkili kavramaları amacı ile bu geziyi düzenliyoruz.

 • Human Body Sergisi: 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerimizi konular kapsamında vücudumuzu daha iyi tanımaları için bu geziyi düzenliyoruz.

SOSYAL MEDYA VE İNTERNET KULLANIMI SEMİNERİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Bürosu’nun desteğiyle, öğrencilerimize ve velilerimize  “Güvenli İnternet Kullanımı” hakkında bilgilendirme semineri yapıldı.

Sosyal medya ve internet gibi bilinmeyen sularda nasıl güvenli yolculuk yapılacağını öğrencilerimizle paylaşırken, velilerimize de öğrencilerimizin internet kullanımını nasıl takip edebileceklerine dair çeşitli yöntemlerle önerilerde bulunuldu.

MEGA HIZLI OKUMA ÇALIŞMASI

Son yıllarda yapılan araştırmalarla, bireylerin çeşitli çalışmalarla çok hızlı okuyabilecekleri bilimsel olarak kanıtlamıştır. Sınav rekabeti, yoğun iş temposu ve zamanın verimli kullanılması zorunlulukları, hayatımızda hızlı okumayı öncelikli hale getirmiştir. Bizler de “Mega Hızlı Okuma Eğitimi”nin sınava hazırlık sürecinde 8. sınıf öğrencilerimize katkı sağlayacağını düşünerek okulumuzun sınava hazırlık çalışmalarına bir yenisini daha ekledik.  

YILBAŞI PARTİSİ-GRUP 84 KONSERİ

Öğrencilerimize sosyal sorumluluk bilincini kazandırmak ve yeni yılın gelişini kutlamak amacıyla okulumuzda Grup 84’un katıldığı bir yardım konseri düzenledik. Konserden elde edilen geliri, Kanserli Çocuklara Umut Vakfına (KAÇUV)  bağışladık.

 TEOG KAMPI

8. sınıf öğrencilerimizin katılımıyla TEOG sınavına etkin hazırlanmak adına Eser Otel’de yoğunlaştırılmış derslerin yapıldığı bir kamp programı uyguladık. Öğrencilerimiz, okul ve sınıf dışında bir ortamda ders yapıp, test çözerek hem sınav stersini azaltmış hem de akademik performanslarını arttırmış bir şekilde evlerine döndüler.

54. YIL ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA ATLETİZİM ( KISA MESAFE) YARIŞLARI 

Okulumuzun kuruluşunun 54. Yılı Kutlamaları çerçevesinde beden eğitimi bölümü olarak 1. sınıftan 7. sınıf öğrencilerimize kadar okul bahçemizde belirlediğimiz parkurda Atletizmde kısama mesafe yarışlar düzenlenmiştir. Dereceye giren öğrencilerimize sertifikalar verilmiştir.

 1. EKİM CUMHURİYET BAYRAMI TÖRENİ

Büyük bir coşku ile kutladığımız Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde  ilçemizde yapılan resmi törene katılmamız dışında akşam okulumuzda organize edilen Cumhuriyet Balosu’nda   Vals gurubumuz gösterisini sunmuştur.

ATATÜRK SATRANÇ TURNUVASI

Kasım ayının ilk haftası okulumuz fuaye alanında yapılan 2 – 7. sınıf öğrencilerimizin katılım gösterdiği bir satranç turnuvası organize edilmiştir. Turnuvada dereceye giren öğrencilerimize madalya ve sertifikaları verilmiştir.

SPOR OYUNLARI  

Bu yıl 10’uncusunu düzenlediğimiz spor oyunları organizasyonunda İstanbul il genelinde birçok okulun katılımıyla, küçükler ve yıldızlar yaş guruplarında Basketbol,Voleybol ve Futbol dallarında yarışmalar düzenlenmiştir.

10’uncusu düzenlenen ve başarıyla tamamlanan oyunların görkemli bir kapanış töreni organize edilmiştir. Spor dünyasının ünlü sporcuları, köşe yazarları ve program sunucularının dahil olduğu kapanış töreninde konuklar ve izleyenler hoşça vakit geçirmişlerdir. Törene katılan misafirlerimize günün anlam ve önemini belirten şiltler verilmiştir.

 SINIFLAR ARASI FUTSAL MÜSABAKALARI

Okulumuz 5. Sınıf öğrencilerinin dahil olduğu ve kız ve erkek kategorilerinde ayrı ayrı organize edilen futsal turnuvamızda dereceye giren ilk üç takım madalya ile ödüllendirilmişlerdir.

SINIF İÇİ VE SINIFLAR ARASI SPORTİF YARIŞMALAR

Yakan top, Bowling, Stafet parkuru yarışları, masa tenisi, eğlenceli atletizim ve basketbol belirtilen branşlarda, öğrencilerimize sınıf içi ve sınıflar arası turnuvalar organize edilerek  bu turnuvalarda öğrencilerimizin hoşça vakit geçirmeleri sağlanmaktadır.

KIŞ SPOR OKULLARI

Basketbol, Voleybol ve Tenis dallarında okulumuzda hafta içi okul çıkışı yapılan çalışmalarda okul takımlarımıza sporcu yetiştirmek ve mevcut sporcularımızın seviyelerini ilerletmek amacıyla çalışmalar yapılmaktadır.

OKULLAR ARASI İL VE İLÇE MÜSABAKALARI

Okul sonrası antrenmanlara katılan sporcularımızın belirlenen program dâhilinde birçok spor dalında yarışmacı olarak müsabakalara katılmasıdır. İstanbul il ve Büyükçekmece ilçe müsabakalarında takımlarımızla yarışmacı olarak katılmaktayız.

PİCASSO TEMALI DÖNEM SONU SERGİSİ

Orta okul öğrencilerimizin Picasso temalı tuval çalışmaları 1.dönem sonunda düzenlediğimiz sergiyle velilerimizle paylaşıldı.

ECHO - SCHOOL VE PLASTİK ATIKLAR

7. sınıflar öğrencilerimizle echo – school projesi kapsamında plastik atıklardan geri dönüşüm projesi gerçekleştirildi.

Pİ GÜNÜ

Pi günü kutlamaları cerçevesindeher öğrenci kendi Pi  tişörtünü tasarladı.

10 KASIM ATAÜRK’Ü ANMA GÜNÜ

Kültür 2000 Korosu Ulu Önderimizi anlatan ve içerisinde marşların da olduğu bir Oratoryo sergilediler.

İLK VE ORTAOKUL BÜNYESİNDE DÜZENLENEN YILBAŞI ETKİNLİKLERİ

Yılın en keyifli günü olan yılbaşı’ nda öğrencilerimiz  enstrümanları ile o güne kadar öğrenmiş oldukları eğlenceli eserlerden oluşan bir konser düzenledik.

RESİM SERGİSİ DİNLETİSİ

Büyük ilgi gören ve katılımın yoğun olduğu Resim Sergimize Müzik Bölümü olarak öğrencilerimiz ile destek vermenin heyecanını yaşadık. İlk ve Orta öğretim bölümündeki öğrencilerimiz üç farklı enstrüman dalında yıl içerisinde öğrendikleri parçalar ile bir dinleti sundular.

İKEK YIL SONU KONSERİ

19 Mayıs Atatürk’ü  Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, İstanbul Kültür Eğitim Kurumları bünyesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen İKEK Yıl Sonu konserinde, öğrencilerimiz Ataköy Kültür Koleji öğrencileri ile bir arada, aynı sahnede olacaklar. Tamamen nostaljik şarkılardan oluşan repertuarı ile öğrencilerimiz ilk kez anne ve babalarının hafızalarında iz bırakan şarkıları hem çalacak, hem de söyleyecekler.