Uluslararası Projeler

İstanbul Kültür Eğitim Kurumları, 21. Yüzyıl’ın gereksinimlerine hizmet edecek bireyler yetiştirirken uluslararası projelere de önem veriyor. Bu amaçla dünya çapındaki eğitim kurumları ve organizasyonlarla iletişimde bulunarak çeşitli projeler ve değişim programları gerçekleştiriliyor.

Söz konusu projelerden bazı örnekler aşağıdadır:

 

Harvard Üniversitesi ile gerçekleştirilen projeler ve değişim programları:

 

‘Müzikal ve Kültürel Mirasımız’ projesi 2011 Nisan ayında Boston’da gerçekleştirildi. 25 öğrenci ve öğretmenin katıldığı projede Harvard Üniversitesi Dünya Çalgıları Koleksiyonu’na 22 geleneksel Türk çalgısı bağışlandı ve öğrencilerimiz bir sunum yaptı. Sunum için Kültür2000 Koleji öğrencileri, geleneksel Türk müzik çalgıları ile ilgili altı ay süren detaylı bir araştırma yürüttü. Çalgıların kökeni, yapısal özellikleri, kullanılış şekilleri, akort düzenleri, kültürel varoluşları ve yapım ustaları bu araştırmanın ana konularını oluşturdu.

Bir başka çalışmada da Harvard Üniversitesi’nden gelen 50 öğrenci ve öğretim üyesi Mayıs 2012’de Türk kültürünü ve İstanbul Kültür Eğitim Kurumları’nı yakından tanıma fırsatı buldular. Her iki kurumun koroları birlikte konserler gerçekleştirdi.  


 

NASA Uzay Topluluğu yarışmaları:


Her yıl Mayıs ayında NASA Uzay Topluluğu tarafından gerçekleştirilen ve yaklaşık 500 uluslararası projenin yarıştığı, astronotların ve bilim insanlarının jürisini oluşturduğu bu organizasyonda derece ve ödüller alındı. 2012’te Jüri Özel Ödülü alan Kültür2000 Koleji öğrencileri, 2013’te de dünya ikincisi oldu. “Gelecekte Dünyayı Bekleyen Nedir?” ve “Tüm Fonksiyonları ile Uzayda Yaşam Alanları Tasarlama” kategorilerinde yarışarak dereceye girildi.


 

İtalya Dünya Eğitim Festivali yarışmaları:


San Remo’da gerçekleşen bu küresel festival yarışmalarında Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji öğrencilerinin İngilizce, Müzik, Görsel Sanatlar, Fen Bilimleri alanlarındaki performansları çok sayıda ödül ve dünya birinciliği aldı.

 

 

İskoçya / Edinburgh Imaginate Festivali:


Kültür2000 Ortaokulu öğrencileri 2012-13 eğitim-öğretim yılında İskoçya’nın Edinburgh şehrinde düzenlenen festivale katıldı. Yarışma özelliği taşımayan bu festivalde öğrenciler, farklı ülkelerden gelen yaşıtları ile bir araya gelerek bilgi ve kültür alışverişinde bulundular.  

 

 

Uluslararası Çocuk ve Gençlik Koroları:
 

2004 yılından bu yana uluslararası yüzlerce öğrencinin katıldığı İstanbul Kültür Eğitim Kurumları koroları, “Dünya Barışı Konserleri” başlığı altında Paris, Stockholm, Helsinki, Viyana, Budapeşte, Barselona, Milano, Boston, New York  şehirlerinde salon ve sokak konserleri verdi.  

 

 

Bir ‘kardeş okul’ olarak New York Dwight Lisesi:


New York’un en köklü Uluslararası Bakalorya okullarından biri olan The Dwight School ile 2010 yılından bu yana öğrenci, öğretmen, veli katılımlı projeler İstanbul’da ve New York’ta karşılıklı olarak gerçekleştiriliyor. İki okul arasında bugüne kadar özellikle İngilizce, müzik ve beden eğitimi alanlarında değişim programları yaşama geçirildi.